سندیکای صنعت برق ایران در نامه‌ای به رضا اردکانیان، وزیر نیرو درخواست کرد که از بروز مشکلات تجدیدپذیر‌ها در بودجه پیشنهادی سال ۹۸ پیشگیری کند. به گزارش برق نیوز،سندیکای صنعت برق ایران در نامه‌ای به رضا اردکانیان، وزیر نیرو درخواست کرد که از بروز مشکلات تجدیدپذیر‌ها در بودجه پیشنهادی سال ۹۸ پیشگیری کند. در ابتدای این […]

سندیکای صنعت برق ایران در نامه‌ای به رضا اردکانیان، وزیر نیرو درخواست کرد که از بروز مشکلات تجدیدپذیر‌ها در بودجه پیشنهادی سال ۹۸ پیشگیری کند.

به گزارش برق نیوز،سندیکای صنعت برق ایران در نامه‌ای به رضا اردکانیان، وزیر نیرو درخواست کرد که از بروز مشکلات تجدیدپذیر‌ها در بودجه پیشنهادی سال ۹۸ پیشگیری کند.

در ابتدای این نامه با اشاره به قانون حمایت از صنعت برق کشور آمده است که طبق ماده ۵ این قانون، دولت ملزم به دریافت عوارض برق از مشترکین برای مصرف صد درصدی جهت خرید برق تجدیدپذیر و توسعه برق روستایی است و در ادامه نامه به بند “د” تبصره ۶ قانون بودجه سال ۹۷ اشاره شده است.

سندیکا در این نامه تصریح کرده است که با وجود بستر‌های قانونی در سال‌های گذشته صنعت انرژی‌های تجدیدپذیر شاهد عدم تخصیص بودجه به سرمایه‌گذاران بخش خصوصی و صاحبان نیروگاه‌های تجدیدپذیر بوده است. بطوریکه بسیاری از شرکت‌های خصوصی فروشنده برق تجدیدپذیرکه در حال تولید برق بوده اند، بهای برق خود را با تاخیر بسیار از ساتبا دریافت کردند که این امر موجب بی انگیزگی سرمایه گذاران و فعالان این حوزه شده است.

این نامه تاکید دارد که جهت حل مشکل فوق، سال گذشته در روز‌های تصویب قانون بودجه سال ۹۷ تلاش‌های بسیاری از جانب تشکل‌های بخش خصوصی از جمله کمیته انرژی‌های تجدیدپذیر سندیکای صنعت برق ایران برای اعمال اصلاحات مورد نیاز در متن پیشنهادی صورت گرفت که نتوانست نظر اکثریت نمایندگان در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی را جلب کند.

همچنین عنوان شده است که با بررسی‌های بعمل آمده مشخص شد وجود عبارت “پس از مبادله موافقتنامه با سازمان برنامه و بودجه کشور و تخصیص آن توسط این سازمان” در متن بودجه مربوطه موجب عدم همکاری سازمان برنامه و بودجه و ایجاد مشکلات بعدی شده است. به نظر می‌رسد چناچه دولت قبل از ارائه بودجه سال آینده به مجلس، نظرات و پیشنهادات بخش خصوصی فعال در این حوزه را دریافت و اعمال کند، مشکلات کمتری در تصویب قانون مدنظر این بخش در مجلس خواهیم داشت.

در پایان نامه از وزیر نیرو درخواست شده است که به منظور تبادل نظر درباره پیشنهادات بخش خصوصی در متن قانون بودجه پیشنهادی سال آینده دولت، جلسه مشترکی را با حضور نمایندگان این سندیکا و مسئولان ذیربط آن وزارتخانه هماهنگ کنند.