وقتی به معماری پایدار فکر می کنید چه چیزی به ذهنتان می رسد؟ آیا همه ساختمان های پایدار از گیاهان پوشیده شده اند؟

وقتی به معماری پایدار فکر می کنید چه چیزی به ذهنتان می رسد؟ آیا همه ساختمان های پایدار از گیاهان پوشیده شده اند؟ یا شاید تصور می کنید که ساختمان های پایدار لزوما به فن آوری بالا و منابع انرژی پاک برای بهره وری انرژی متکی هستند؟ هر دو نوع پروژه معمولا هنگام جستجوی طراحی پایدار یافت می شوند. با این حال، در معماری پایدار، ساختمان ها باید به گونه ای طراحی شوند که از نظر زیست محیطی، اقتصادی و فرهنگی پایدار باشند. بیایید ببینیم که چگونه برخی از مشهورترین ساختمان های سبز در جهان پایداری را ارائه کرده اند.

در این مقاله، به بررسی 5 ساختمان پایدار از نگاه سایت معماری آرک وب می‌پردازیم. ساختمان‌های پایدار یکی از مهم‌ترین موضوعات در حوزه معماری و ساخت و ساز هستند. آن‌ها به طراحی و اجرای ساختمان‌هایی اشاره دارند که در طول عمر خود، تأثیر مخرب کمتری بر محیط زیست دارند و از منابع طبیعی کمتری استفاده می‌کنند.

معماری پایدار چیست؟

معماری پایدار یک گونه شناسی طراحی است که با هدف کاهش تاثیرات منفی پروژه های ساخت وساز بر محیط زیست شکل می گیرد. معماران عصر مدرن تلاش های زیادی برای طراحی ساختمان های دوستدار محیط زیست و پاسخگو برای کمک به مبارزه با بحران تغییرات اقلیمی انجام داده اند. امروزه، طراحی پایدار به تنهایی یک سبک محسوب نمی شود، بلکه سبکی است که می تواند در هر سبک یا گونه شناسی معماری گنجانده شود.

بسیاری از معماران پایدار مشهور، که هر کدام فلسفه های طراحی خاص خود را دارند، در دهه های گذشته ثابت کرده اند که پایداری می تواند در نسخه های مختلف وجود داشته باشد و نسل جوان معماران، هم با رویکردهای قدیمی و هم از روش های جدید در طراحی خود پیروی می‌کنند.

معماری پایدار در معماری داخلی نیز نقش مهمی ایفا می‌کند. در معماری داخلی ساختمان‌ها، معماران پایدار تلاش می‌کنند تا با استفاده از اصول و رویکردهای پایدار، فضاهایی را ایجاد کنند که علاوه بر زیبایی و جذابیت، باعث بهبود کیفیت زندگی کاربران و کاهش تأثیرات منفی بر محیط زیست شوند.

۱- اپل پارک | طراحی شده توسط نورمن فاستر و شرکا

دفتر اصلی شرکت اپل در کوپرتینو کالیفرنیا، توسط نورمن فاستر و شرکا طراحی شده است که یک شگفتی معماری در دسته خود محسوب می شود. این مجموعه نئو – آینده نگر یک ساختمان حلقه ای شکل است که برای استفاده از انرژی پایدار از پنل های خورشیدی طراحی شده در بالای سازه استفاده می کند، با نصب سایبان ها بین هر طبقه، نور ورودی به فضای داخلی کاهش می یابد. این ساختمان بزرگ ترین ساختمان اداری دارای گواهینامه لید پلاتینیوم در آمریکای شمالی با انرژی تجدیدپذیر، فضاهای سبز و سیستم های تهویه نوآورانه است. ساختمان حلقه ای شکل تنها ساختمان این مجموعه نیست. در داخل محوطه دایره ای داخلی نیز وجود دارد که مرکزی برای بازدیدکنندگان، تئاتری با نام استیو جابز و مرکزی برای سلامت و تناسب اندام است.

پایدار از نگاه سایت معماری آرک وب 2 1024x601 - ۵ ساختمان پایدار از نگاه سایت معماری آرک وب

۲-نیروگاه CopenHill | طراحی شده توسط گروه معماری Bjarke Ingels Group (BIG)

کپن هیل که در راستای طرح کپنهاگ دانمارک برای تبدیل شدن به اولین شهر بدون کربن تا سال 2025 ساخته شده است، یک نیروگاه تبدیل زباله به انرژی است که با رویکردی پایدار طراحی شده است. فرم آن تنها عنصر برجسته آن نیست بلکه بام سبز آن جذابیتش را دوچندان می کند. سقف 10000 متر مربعی آن به عنوان یک پیست اسکی و یک مسیر پیاده روی استفاده می شود. چنین سقف سبز بزرگی بدون شک تنوع زیستی را در سایت ارتقا می دهد و در عین حال گرما را جذب و هوا را فیلتر می کند. این ساختمان نه تنها یک نیروگاه، بلکه یک فضای عمومی است ، یک مرکز تفریحی که فعالیت‌هایی را برای همه سنین به وجود آورده است.

۳-ساختمان The Edge | طراحی شده توسط PLP Architecture

BREEAM (گواهی نامه ساختمان سبز – روشی برای ارزیابی زیست ‌محیطی و رتبه بندی ساختمان سبز) این ساختمان را «سبزترین ساختمان در جهان» نامیده است و بالاترین امتیاز پایداری را به آن داده است. اگر سایر ساختمان‌های این فهرست بر طراحی غیرفعال و مصالح پایدار تمرکز می‌کنند، Edge در آمستردام، هلند، تماماً در مورد نوآوری‌های تکنولوژیکی است. هدف از طراحی این پروژه این است که با مصرف بهینه انرژی با استفاده از پنل های خورشیدی نصب شده در ضلع جنوبی، ساختمان پایدار باشد. این سیستم به قدری خوب کار می کند که پنل های خورشیدی قادر به تولید انرژی کافی برای تمام برق مصرفی ساختمان هستند.

۴-بوسکو ورتیکال | طراحی شده توسط گروه معماری Boeri

Bosco Verticale چهارمین پروژه معماری پایدار در لیست ما است. جنگل عمودی که توسط استودیوی Boeri طراحی شده، از دو آسمان خراش با ارتفاع ۸۰ و ۱۱۲ متر تشکیل شده و خانه ۴۸۰ درخت با اندازه های بزرگ و متوسط و ۳۰۰ درخت کوچک است. هر برج برابر با ۵۰ هزار متر مربع فضای مسکونی است. در جنگل عمودی، معمار تلاش می کند رویکرد مکانیکی و تکنولوژیکی را برای پایداری محیط زیست نادیده بگیرد و نور خورشید را فیلتر کند و با تکیه بر صفحه ای از پوشش گیاهی، خرد اقلیم مناسبی ایجاد کند.

بوسکو ورتیکال به ایجاد خرد اقلیم و افزایش تنوع زیستی کمک می کند. تنوع گیاهان اکوسیستم شهری را ارتقا می دهد که در آن انواع مختلف گیاهان می توانند میزبان ۱۶۰۰ نمونه از پرندگان و پروانه ها باشند. از سوی دیگر، شکل گیری یک اکوسیستم شهری به تولید رطوبت و اکسیژن در حین جذب دی اکسید کربن کمک می کند و از شهر در برابر تشعشعات و آلودگی صوتی محافظت می کند.

۵-موزه فردا | طراحی شده توسط سانتیاگو کالاتراوا

سانتیاگو کالاتراوا معماری موزه فردا را از فرهنگ کاریوکا الهام گرفته است. ایده این طرح این است که ساختمان احساسی فرازمینی دارد، تقریبا شناور روی دریا، مانند یک کشتی، یک پرنده، یا یک گیاه است و همچنین چگونگی تعامل شهر با محیط طبیعی را مورد بررسی قرار می دهد.

ساختمان این موزه مساحتی بالغ بر ۱۵۰۰۰ متر مربع را در بر می گیرد. این موزه علاوه بر ۵۰۰۰ متر مربع فضای نمایشگاهی موقت و دائمی، دارای یک میدان ۷۶۰۰ متر مربعی است که ساختمان را احاطه کرده و در امتداد اسکله امتداد یافته است. ارتفاع کلی ساختمان ۱۸ متر است در حالی که طبقه بالا دارای سقفی است که 10 متر بالاتر از کف قرار دارد.

پایدار از نگاه سایت معماری آرک وب3 1024x601 - ۵ ساختمان پایدار از نگاه سایت معماری آرک وب

کلام پایانی

پایداری به بخش مهمی از معماری معاصر تبدیل شده است و با هدف به حداقل رساندن میزان انرژی و منابع مورد استفاده در طول ساخت وساز، باعث شده است تا خود معماران به دقت بالاتری شکل سازه ها و مصالح مورد استفاده در پروژه را در نظر بگیرند که این تلاش ها منجر به نمونه های قابل توجهی از ساختمان های پایدار شده است.

در مقاله مطرح شده، توضیحاتی در رابطه با 5 ساختمان معماری پایدار داده شد. شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره ویژگی های معماری پایدار، نمونه موردی ها و همچنین مطالب روز معماری به سایت معماری آرک وب (www.archweb.ir) مراجعه کنید.